Αυτό έκανε η ομοσπονδία άρσης βαρών η οποία πήρε 40.000 ευρώ για τις μετεγγραφές δυο ταλαντούχων αθλητών της στην ομοσπονδία του Αζερμπαϊτζάν.
«Θα χρησιμοποιήσουμε τα χρήματα για να βοηθήσουμε τους συλλόγους μας και για να διασφαλίσουμε την προετοιμασία της εθνικής μας ομάδας» δήλωσε ο πρόεδρος, Νεντέλκο Κόλεφ.
Oι δυο αθλητές είναι η 18χρονη Μπιγιάνκα Κόστοβα και ο 17χρονος Βαλεντίν Χριστόφ.
Πρόκειται για αθλητές, που έχουν δείξει ήδη την αξία τους.
Η Κόστοβα κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 53κ στους περσινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Σιγκαπούρη.
Ο 17χρονος Χριστόφ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης τον Απρίλιο στην κατηγορία των 56κ. με το Αζερμπαϊτζάν.
Όμως ακυρώθηκε, ύστερα από ένσταση της βουλγαρικής ομοσπονδίας.
Τώρα όμως που έγινε το deal μπορεί άφοβα να αγωνιστεί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που αρχίζει το Σάββατο στο Παρίσι.