Κυριακή 8 Απριλίου 2012

ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

Aισιόδοξα μηνύματα έστειλαν οι πρωταθλητές της ενόργανης γυμναστικής αυτό το σαββατοκύριακο ενόψει της συμμετοχής τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Στο παγκόσμιο κύπελλο που έγινε στο Ζίμπο της Κίνας, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους κρίκους.
Συγκεντρώνοντας 15,725 βαθμούς έμεινε πίσω μόνο από τον παγκόσμιο πρωταθλητή και χρυσό Ολυμπιονίκης, Γιμπίνγκ Τσεν (15,925).
Στις ασκήσεις εδάφους στις οποίες πήρε μέρος όλη η αφρόκρεμα του αγωνίσματος ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέλαβε την τέταρτη θέση με 14,725 βαθμούς.
Ήταν τέτοιος ο συναγωνισμός που το χρυσό μετάλλιο μοιράστηκαν ο Ρουμάνος Φλάβιους Κότσι και ο Αμερικανός Στίβεν Λεζάντερ με 15,450 βαθμούς.
Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, που έγινε στο ολυμπιακό χωριό ο Βλάσης Μάρας έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο μονόζυγο και συγκέντρωσε 15,900 βαθμούς!
Ο Βασίλης Τσολακίδης και η Βάσω Μιλλούση, οι δύο άλλοι γυμναστές που θα μας εκπροσωπήσουν στο Λονδίνο, επέλεξαν να μην αγωνιστούν.