Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ

O Σπύρος Γιαννιώτης ψηφίστηκε από την LEN  3ος καλύτερος Ευρωπαίος κολυμβητής στην ανοιχτή θάλασσα για το 2012.
Ήταν ανάμεσα στους πέντε προτεινόμενους από την ευρωπαϊκή Ομοσπονδία (ΕΑΑ) για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς.
Όμως στη σχετική ψηφοφορία έλαβε μόνο το 8.1% των ψήφων.
Τον πέρασαν ο Γερμανός Τόμας Λουρτζ, που συγκέντρωσε το 62.9% των ψήφων, έχοντας κατακτήσει μέσα στη χρονιά το ασημένιο Ολυμπιακό και το χάλκινο μετάλλιο από το ομαδικό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Και ο Ρώσος Κίριλ Αμπροσίμοφ (22.6%), ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 5 και στα 10 χλμ.
Του Γιαννιώτη η 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και η πρώτη θέση στη γενική κατάταξη στα γκραν πριν των 10 χλμ της παγκόσμιας Ομοσπονδίας φαίνεται ότι δεν συγκίνησε τους ψηφοφόρους.
Και πάλι ωστόσο ο Γιαννιώτης ήταν ο μοναδικός Έλληνας αθλητής του υγρού στίβου που έτυχε διάκρισης από την LEN.